
Dom niskoenergetyczny i pasywny
Fabryka Czystego Powietrza

projektujemy i budujemy z
myślą po Tobie i środowisku
Powody i Korzyści z budowy domu niskoenergetycznego
Powodów jest kilka, ale tak naprawdę wszystkie sprowadzają się do korzyści finansowych, bo czy czyste środowisko naturalne nie przekłada się na nasze zdrowie, które jest tak naprawdę dużo, dużo warte……
Przyczyny znamy z mediów i z życia:
1. Ograniczone zasoby naturalne paliw kopalnych
2. Rosnąca świadomość społeczna czyli ekologia i ochrona środowiska
3. Polityka energetyczna UE
4. Wzrost cen nośników energii
5. Korzyści ekonomiczne-niskie koszty eksploatacji
Fundamentalne pytanie: czy budowa energooszczędnego domu się opłaca? Czyli historia jak mój dom sam spłaca odsetki
Często zadawane pytanie inwestorów : czy opłaca się budować budynek energooszczędny skoro muszę wydać więcej na inwestycję i kiedy się to zwraca?
W skrócie:
Fakty są takie, że koszt ogrzewania domu energooszczędnego jest ok 3 krotnie mniejszy, a pasywnego 7 krotnie mniejszy od „tradycyjnego”.
Na podanym poniżej wykresie pokazano koszty ogrzewania gazem ziemnym domów o pow. 140 m2 w zależności od technologii budowy, koszt kredytu hipotecznego i możliwe do uzyskania oszczędności.
Obliczenia wykonano przy założeniu 5% rocznego wzrostu cen energii czyli zgodnego z dotychczasowym 12 letnim trendem historycznym.

Dokładne obliczenia i dokonane założenia do obliczeń znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce Czas policzyć oszczędnosci
Wniosek:
1.Podczas planowania budowy wymarzonego domu dobrze jest zastanowić się nad wyborem technologii, gdyż oszczędności w stosunku do nakładów mogą być znaczące i w zdecydowany sposób ułatwić np. spłatę kredytu hipotecznego
2.Budując dom mieszkalny zakładamy minimum 50 letni okres eksploatacji takiego budynku i nie zwracamy uwagi ile „pali”, a kupując samochód na okres eksploatacji 10-15 lat to pytanie jest na pierwszym miejscu. Może warto to zmienić.
3. Stan naszego otaczającego środowiska czyste powietrze, woda zależy również od wyborów jakich dokonujemy, a jak widać decyzje te mogą jednocześnie oszczędzać pieniądze i otaczającą nas przyrodę.