
Dom niskoenergetyczny i pasywny
Fabryka Czystego Powietrza

projektujemy i budujemy z
myślą po Tobie i środowisku
Systemy ogrzewania
Naszym celem nadrzędnym jest budowa tanich domów energooszczędnych, tak aby stały się dostępne dla szerokiej rzeszy inwestorów, w związku z tym zwracamy uwagę na ekonomikę zastosowanych rozwiązań energooszczędnych.
Koszt uzyskanej energii cieplnej z kotła gazowego kondensacyjnego jest w zasadzie porównywalny z kosztem energii cieplnej z pompy ciepła o średniosezonowym współczynniku COP =2,5. / wskaźnik mocy będący stosunkiem ciepła wytwarzanego przez pompę do ilości energii pobieranej przez sprężarkę/, czyli takiej, której dolne źródło to powietrze.
Obniżenie kosztu pozyskiwanej energii czyli pompa ciepła o średniosezonowym COP=3,5 wiąże się ze zmiana dolnego żródłą ciepła na ziemię lub wodę, co z kolei pociąga za sobą znaczące nakłady finansowe.
Wniosek: jeżeli są możliwości podłączenia gazu sieciowego do planowanego budynku to należy takie rozwiązanie wybrać, gdyż jest ono optymalne pod względem inwestycyjnym i eksploatacyjnym.
Kocioł gazowy kondensacyjny jak to działa:
źródło www.vissman.pl
W spalinach zawarte jest ok. 11% pary wodnej, która kondensując czyli zmieniając stan skupienia z gazowego na ciekły oddaje zwarte w niej ciepło, stąd sprawność kotła wykorzystującego ten efekt dochodzi do 109% . Ilość uzyskanego ciepła jest wyższa od wartości opałowej, a wielkość tą wykorzystuje się do określenia sprawności kotłów grzewczych, stąd sprawność wyższa od 100%.
W przypadku, gdy brak możliwości podłączenia do budowanego obiektu sieci gazowej,
należy rozważyć zastosowanie pompy ciepła, która jednocześnie będzie wykorzystywana do przygotowania c.w.u /ciepłej wody użytkowej/ jak i do ogrzewania pomieszczeń.
Pompy ciepła – energia z gruntu, wody i powietrza
Zapomnij o kotłowni w XXI w !!!!-ogrzewanie własnego domu bez użycia węgla, drewna, gazu czy oleju opałowego.
Nieuchronny wzrost cen nieodnawialnych nośników energii gazu i ropy naftowej oraz konieczność ograniczania zanieczyszczania środowiska zachęca ludzi do szukania alternatywnych rozwiązań grzewczych, tańszych i wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła, ekonomiczne urządzenia produkujące ciepło dla celów grzewczych w okresie całego roku.
Jak to działa?
Pompy ciepła są urządzeniami, które pobierają energię ze źródeł o niskiej temperaturze, a następnie – przy pomocy energii dodatkowej – przekazują ją do odbiorników na wyższym poziomie temperatury.
W zamkniętym obwodzie pompy cieplnej płynie ciecz (czynnik chłodniczy) o niskiej temperaturze wrzenia. W parowniku ciecz ta – zmieniając stan skupienia na gazowy – odbiera energię odnawialną czerpaną z ziemi, powietrza lub wody, a zmieniając następnie stan skupienia z gazowego na ciekły oddaje energię cieplną na cele użytkowe, czyli tak jak w lodówce tylko odwrotnie:)
Źródło: www.robmex.com.pl
Ogrzewanie domu przy pomocy pomp ciepła
Pompy ciepła umożliwiają korzystanie z zasobów odnawialnych źródeł energii, transportując z ziemi, powietrza wody ciepło do Twojego domu.
Koszty i efekty
Najniższe koszty zużycia energii elektrycznej przy ogrzewaniu przy użyciu pompą ciepła uzyskuje się przy niskiej temperaturze zasilania instalacji grzewczej np. 35º C. Przy tym systemie pozyskiwania energii szczególnie zalecane jest zastosowanie ogrzewania podłogowego.
Możliwe warianty zastosowania pomp ciepła
I. Ziemia jako źródło ciepła
Pompa ciepła „ziemia – woda” jako źródło energii wykorzystuje grunty. Ponieważ w gruncie poniżej pewnej głębokości, przez cały rok panują prawie niezmienne temperatury, pompa jest niezależna od temperatury powietrza i może zapewnić pełne ogrzewanie, nawet w zimne dni.
Pompa taka składa się z tzw. wymienników gruntowych, które mają postać pionowych sond lub poziomego systemu rur. W ten sposób odbierana jest zgromadzona w ziemi energia słoneczna..
Poziomy wymiennik gruntowy
Tworzą go ułożone w wykopie o głębokości 1,2-1,5 m rury z tworzywa sztucznego. Ich średnica, gęstość ułożenia, długość oraz powierzchnia zajętego terenu zależą od zapotrzebowania na ciepło, ale także od rodzaju gruntu, jego wilgotności i wydatków wynikających z lokalizacji.
Pionowy wymiennik gruntowy
Jest to pionowy odwiert o głębokości od 30 do 100 m, w który wkłada się pakiety rur z tworzyw sztucznych. Ten sposób pozyskania energii oszczędza miejsce i wykorzystuje energię niższych warstw ziemi.
II. Powietrze jako źródło ciepła
Pompa ciepła „powietrze – woda” wykorzystuje powietrze atmosferyczne jako źródło energii. W porównaniu z innymi źródłami ciepła, nakłady inwestycyjne na wykonanie tego rodzaju instalacji są niewielkie dzięki temu, że powietrze jest wszędzie łatwo dostępne, a pozyskanie energii z niego jest bardzo proste.
III. Woda jako źródło ciepła
Pompa ciepła „woda – woda” wykorzystuje wodę gruntową jako źródło ciepła do instalacji co i c.w.u. W porównaniu do innych źródeł ciepła koszt inwestycji jest stosunkowo wysoki, ponieważ zazwyczaj muszą być wykonane dwie studnie.
Z jednej pobierana jest woda gruntowa, która przepływa do pompy cieplnej, przekazując dalej energię i po schłodzeniu powraca do gruntu w drugiej studni. Odstęp pomiędzy studniami nie może być mniejszy niż 10 m, a użytkowa woda gruntowa nie może być położona głębiej niż na 15 m Ze względu na ochronę wód gruntowych takie instalacje zakłada się stosunkowo rzadko.

