
Dom niskoenergetyczny i pasywny
Fabryka Czystego Powietrza

projektujemy i budujemy z
myślą po Tobie i środowisku
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne to coraz bardzie popularne w Polsce urządzenia, które zamieniają darmowe promieniowanie Słońca na coraz droższą energię cieplną. Uzyskana energia może być wykorzystana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wody basenowej lub może wspomagać ogrzewanie domu.
Jak to działa ?
Kolektory słoneczne, płaskie bądź próżniowe/rurowe montowane są przede wszystkim na dachach domów. Cyrkulująca w obiegu niezamarzająca ciecz odbiera ciepło z dachu i kieruje go do wody w zasobniku
Instalacja solarna składa się z:
-
kolektorów słonecznych,
-
zbiornika solarnego z wymiennikiem ciepła,
-
pompy zapewniającej cyrkulację pomiędzy kolektorami, a zbiornikiem solarnym,
-
urządzeń regulacyjnych i systemu armatury i rur,
Korzyści
Prawidłowo zaprojektowana instalacja pokrywa 60-65% rocznego zapotrzebowania na ciepło do przygotowania c.w.u W półroczu letnim jest to pokrycie sięgające 90%, natomiast w półroczu zimowym 30%. Dla czteroosobowej rodziny wystarczy 6 mkw. powierzchni kolektora i 300-litrowy zbiornik akumulacyjny na c.w.u.
Buduje się równiez instalacje solarne, których zadaniem jest dostarczanie ciepła do instalacji co szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym, jednak należy mieć na uwadze, ze taka instalacja musi mieć zapewniony odbiór ciepła w okresie letnim np: poprzez basen.
