top of page

Dom niskoenergetyczny czyli duża radość i małe rachunki

Dom energooszczędny – to budynek, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło.

Efekt ten uzyskuje się dzieki  stałemu postępowi zarówno w projektowaniu jak i zastosowanych materiałach, technologiach i urządzeniach oraz wykonastwie. Budynek taki oprócz miniejszych rachunków daje nam lepszy komfort użytkowania, czyli miesięcznie płacimy mniej, a mieszkamy wygodniej.

 

Czym różni się budynek energooszczędny od standardowego  domu?·

 

  • podwyższeniem izolacyjności cieplnej zewnętrznych ścian i stolarki,· (np: Uścian zew.=0,12-0,15 W/m2*K; U okien=0,8-1 W/m2*K)

  • zastosowaniem mechanicznej wentylacji z rekuperacją,·( odzyskiwanie ciepła z powietrza wentylacyjnego)

  • zastosowaniem rozwiązań technicznych minimalizujących mostki cieplne,·(np: tzw."ciepły "montaż okien)

  • zapewnienie szczelności budynku,·(budynek poddawany jest próbie szczelności )

  • podwyższeniem sprawności systemu ogrzewania i przygotowania c.w.u.,·( np. jeżeli kocioł gazowy to obligatoryjnie kondensacyjny )

  • zastosowaniem energooszczędnych urządzeń pomocniczych. (minimalizacja strat na energię pomocniczą:  pomy, wentylatory itp.)

 

Zużycie energii

 

Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od EPh+w /energia pierwotna na ogrzewanie i wentylację / 30 do 60 kWh/ m²/rok. W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta z reguły wynosi od EPh+w  90 do 130 kWh/ m²/rok. Zapotrzebowanie domu pasywnego na energię to nie więcei niż EPh+w 15 kWh/m²/rok. Zarówno dla domu pasywnego jak i energooszczędnego ze względu na zastosowanie  pomp i wentylatorów w urządzeniach pomocniczych, należy uwzględnić zapotrzebowanie na energię  w wysokosci 10 kWh/m2/rok.

 

Dom niskoenergetyczny w przepisach

 

Warunki Techniczne jakim odpowiadają budyniki i ich usytułowanie z 2014 r określa jakie wartości będą obowiazywać w kolejnych latach i jakie maksymalnme wartości wskaźnika ilości energii pierwotnej w odniesieniu do m2 powierzchni budynku EPh+w /ogrzewanie wentylacja i c.w.u/  dla budynku jednorodzinnego i tak:

2014 r -120 kWh/m2/rok

2017r -95 kWh/m2/rok

2021r -70 kWh/m2/rok

 

Wniosek

1.W perspektywie najbliższych lat budowane będą budynki mieszkalne tylko energooszczędne, wobec tego już dzisiaj należy zastanowić się podejmujac decyzję o budowie domu  czy ma sens budowanie budynku, który technicznie "zestarzeje" się w przeciągu 5-6 lat, a użytkowany będzie minimum 50 lat.

2. Innowacyjne podejście do budowy własnego M oferowane w naszym programie Green32 to sposób na oszczedności zarówno kosztów energii jaki kosztów kredytu hipotecznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Twoja wiadomość dotarła do adresata!

​© Copyright 2023 Moving Co. Proudly created with Wix.com

Jesteśmy do Państwa dyspozycji od

poniedz.-piątek 9 00- 17 00

sobota 10 00- 13 00

Biuro sprzedaży i obsługi klienta

 

 

www.sprytnydom.pl

biuro@sprytnydom.pl

Fundacja Instytutu Budownictwa

Energooszczędnego i Inteligentnego

„Sprytny dom”

12-200 Pisz, ul. Grunwaldzka 1a

Tel.+48 697 423 366

 

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • google+
bottom of page